آموزش جنسی زناشویی شاهو7

▬ بازگشت به آرشیو مطالب اخیر

نكاتی برای بهبود روابط زناشویی 2

۱. سعی كنید با نگرش مثبت نسبت به یكدیگر و با مشورت كردن و هماهنگی، امور زندگی خانوادگی، تعلیم و تربیت فرزندان، اوقات فراغت و چگونگی صرف آن، دید و بازدیدهای خانوادگی و نظایر آن را تنظیم و برنامه‌ریزی كنید.

۲. زن و شوهر باید هرچه بیشتر با یكدیگر ارتباط كلامی و عاطفی برقرار كنند و سوء تفاهمات و سوء ارتباطات را هرچه زودتر شناسایی، رفع و اصلاح كنند. نكته حائز اهمیت این است كه زن و شوهر باید خود رأساً به حل مشكلات زناشویی و خانوادگی اقدام كنند و پیش از آن كه موضوع را با كس دیگری در میان گذارند، به منزله دو انسان عاقل و بالغ مسأله را منصفانه بین خود حل و فصل كنند و اجازه ندهند دیگران در این امر مداخله كنند.

۳. در هر فرصتی كه پیش می‌آید سعی كنید با همسر و اعضای خانواده تان ارتباط كلامی و عاطفی برقرار كنید و به گفت و گوهای خانوادگی بپردازید.

۴. زن و شوهر موظفند خود را در برابر یكدیگر آراسته و پاكیزه و جالب توجه نگه دارند و از پریشانی و وضع نامرتب اجتناب كنند.

۵. تشویق و ابراز تشكر از رفتارهای مطلوب همسر، تأثیر بسزایی در تكرار و استمرار آن رفتارها دارد و انگیزه تكرار آن رفتارهای مطلوب را بیشتر می‌كند.

             

مورد تأیید واقع شدن، مورد محبت و توجه قرار گرفتن از نیازهای اساسی انسان است. سعی كنید در روابط زناشویی به نوعی و به طریقی رفتارهای مطلوب همسرتان را مورد توجه قرار دهید و تأیید كنید. همسر شما باید بفهمد كه برای او ارزش قائل هستید. خاصه آنكه تشویق و تأیید و بیان نكات مثبت باید به طور آشكار و در جمع باشد و تذكر نكات منفی و انتقاد باید به طور محرمانه و در تنهایی صورت گیرد. لازمه ایجاد و حفظ روابط زناشویی سالم این است كه طرفین برای خصوصیات، علاقه‌مندی‌ها و نیازمندی‌های یكدیگر ارزش قائل شوند. از این رو سعی كنید در روابط كلامی، غیر كلامی، عاطفی و اقدام‌ها و تصمیم گیری‌ها به رفتار و افكار و به نیازها و خواست‌های همسرتان توجه كنید، حساسیت نشان دهید و پاسخ مناسب بدهید (بی‌تفاوت نباشید)

یادتان باشد كه مسأله یك طرف و شیوه برخورد با مسأله طرف دیگر است. به جای انتخاب روش پرخاشگرانه، خشونت آمیز و بدبینانه بهتر است روش مسالمت آمیز، صمیمانه و خوش بینانه را انتخاب كرد. اگر رفتاری برای شما مبهم است ساده‌ترین راه این است كه هدف و منظور همسرتان را از او سؤال كنید. در رویارویی با مسائل و مشكلات زناشویی همواره باید انصاف داشت. به بیان دیگر خود را در وضعیت طرف مقابل قرار دادن، قبول مسؤولیت خود و شناخت انتظارات متقابل قدم اول در حل و فصل اختلافات زناشویی است.

از كاركردهای اصلی نهاد خانواده ، فرآیند جامعه پذیری است. طی این فرآیند است كه هنجارها و ارزش های اجتماعی درونی می شوند و انسانی اجتماعی و مدنی تكوین می یابد. هر چند كه پس از سال های اولیه جامعه پذیری در خانواده، در ادوار بعدی زندگی فرد این فرآیند همچنان ادامه می یابد، لیكن به نظر می رسد كه جامعه پذیری اولیه بر شخصیت فرد تأثیری عمیق و دیرپا به جای می گذارد. فضایی كه این فرآیند درون آن شكل می گیرد بسیار اهمیت دارد. در فقدان فضایی سرشار از مهر و محبت، احتمال اندكی وجود دارد كه شخصیتی سالم و بری از عقده ها و حقارت ها به بار آید. سلامت روانی فرزندان در گرو پرورش یافتن در محیطی است كه به لحاظ عاطفی گرم و مهرآمیز باشد، در غیر این صورت اختلالات و كمبودها آنقدر جدی خواهند بود كه زمینه ساز انواع جبران گرهای منفی در سال های بعدی رشد می گردند.

فقدان عشق در زندگی زناشویی در كنار سایر عوامل، زمینه ساز پدیده طلاق  است. آثار مخرب و ویرانگر طلاق هم بر زوجین و هم بر فرزندان بسیار وسیع و چشمگیر است و از فرط وضوح حاجت به استدلال های پیچیده ندارد. قطع نظر از خود طلاق، بالا بودن گرایش نسبت به طلاق و مشاجرات و منازعات دامنه داری كه روزگاری توأم با تلخكامی را برای تمامی اعضای خانواده رقم می زنند نیز در این خصوص تأمل انگیز است. نكته قابل توجه این است كه به علل مختلف، شمار اندكی از زندگی های مشترك در جامعه ما به طلاق منتهی می شوند، اما فقدان عشق كه به نسبت ها و شدت های گوناگون بروز می كند وجوه تبلور و جلوه های بسیار متفاوتی می تواند پیدا كند. دلزدگی در روابط زناشویی و نارضایتی از زندگی مشترك نمونه هایی قابل ذكرند. با این همه عدم حصول رابطه ای مهر آمیز و برآورده نشدن نیازهای عاطفی افراد، ساختار زندگی مشترك  را بسیار متزلزل ساخته و زمینه را برای گسست (متعارف و نامتعارف) پیوند مهیا می کند.

در نبود مهر و محبت در فضای خانواده است كه خشونت خانگی امكان پذیر می شود. كانونی كه قرار بوده به برخورداری از مواهب و شادمانی بینجامد به مكانی كه مولد رنج و درد و آسیب است بدل می گردد. در این موارد دل آزار، نه تنها نقش حمایتی خانواده متحقق نمی گردد بلكه زمینه هایی جدی برای دوری و بیزاری از این كانون نیز فراهم می آید.

تلقی رایج این مفهوم ناظرست به تعرض فیزیكی به زنان توسط مردان. این در حالی است كه به نظر می رسد خشونت  صرفاً جنبه ای فیزیكی نداشته و نسبت به هر دو جنس نیز می تواند روا داشته شود. خشونت خانگی كه الزاماً در فقدان رابطه ای عاشقانه و مهرآمیز بروز می كند (جز در مواردی چون بیماری روانی) انواع گوناگونی از آزار و اذیت را دربرمی گیرد كه هر دو جنس می توانند نسبت به یكدیگر ابراز دارند. در این مقام بر سر برشمردن مصادیق گوناگون این قِسم آزارها نیستیم اما قدر مسلم خود این اقدامات آسیب زا مهرورزی در كانون خانواده  را هر چه دشوارتر می سازند. چنین خانواده ای به میدان نبردی شباهت می یابد كه هر یك در پی ضربه زدن به طرف مقابل در فرصت مناسب برمی آید. نتیجه چیزی جز تلخی، تنهایی و ضعف شدید اعتماد به نفس  نخواهد بود.

اریك فروم روانكاو مشهور به درستی استدلال می كند كه عشق ورزیدن یك هنر است و آن را می توان و می باید آموخت، در واقع عشق ورزی قابلیتی اكتسابی است. چنین نیست كه برخی به طور ژنتیكی فاقد آن باشند و بعضی آن را واجد باشند. البته ملاحظات قومی نیز در این بحث بسیار اهمیت می یابد. در محیط هایی كه انسجام قومی و گروهی به شدت بالا باشد از آنجا كه فردیت كمرنگ است، سخن گفتن از عشق و مهرورزی معنا ندارد. چرا كه عشق با آزادی عجین بوده و هیچ گاه با اجبار و اقتدار قرین نیست. به هر روی این هنر را باید آموخت. همچنان كه اشاره شد آموزش و پرورش و رسانه های گروهی در این خصوص می توانند بسیار نقش آفرین باشند. تمام تشكل های غیردولتی كه در زمینه خانواده به فعالیت اشتغال دارند نیز جا دارد كه بخشی از هـّم خود را مصروف همین مقوله پراهمیت سازند و بالاخره به همراه رفع موانع ساختاری كه در ایران عمدتاً از دولت برمی آید عنصر آگاهی نیز سهمی جایگزین ناپذیر دارد.نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 18 خرداد 1390 توسط شاهو7

▬ این ۱۰ رفتار را در دوران نامزدی جدی بگیرید
▬ پول و ازدواج: آیا در ارتباطند؟
▬ چرا خانمها مانند آقایان، سریع عاشق نمی‌شوند
▬ بهترین مدت دوره نامزدی و مشکلات آن!
▬ اگر چند قلو دارید، حتماً بخوانید!
▬ اشتباهاتی كه در دوران نامزدی نباید مرتكب شوید
▬ نشانه مردی که مورد پسند خانمها قرار نمی گیرد
▬ حداقل و حداکثر دوران نامزدی چه مدت باید باشد؟
▬ 10 شیوه مدرن سوء استفاده مالی دختران از پسران
▬ تأثیرات مثبت دوران نامزدی
▬ در طول ارگا!سم در مغز چه اتفاقی می‌افتد؟
▬ دانلود کتاب آشفتگی جنسیتی اثر جودیت باتلر ترجمه امین قضایی
▬ رابطه جنسی در دوران نامزدی
▬ خانم ها همسرتان را برای همیشه عاشق خود کنید
▬ فرایند 6 مرحله‌ ای برای حل مشکلات زناشویی
▬ حقایق و باورهای غلط در مورد تمایلات جنسی
▬ علل خارش و سوزش واژن پس از رابطه ‌جنسی
▬ خانم ها، برای دوام زندگی مشترکتان باید زیبا شوید
▬ یار زندگی خود را در مقابل چشمانتان ظاهر کنید
▬ ملزومات به ار!گا!سم رسیدن زنان
▬ نکاتی درباره پدر شدن
▬ قاعدگی ، پریود ، عادت ماهانه
▬ چطور برای همسرتان فضایی رمانتیک ایجاد کنید
▬ پاسخ به سوالات شما (ترمیم پرده بکارت یا هایمنوپلاستی)
▬ هیچوقت برای دوباره عاشق شدن دیر نیست
▬ 10 نشانه اینکه خانمی از شما خوشش نمی‌آید
▬ امشب لذتتان را چندبرابر کنید (مخصوص افراد متاهل)
▬ روش تربیت فرزندان در سنین مختلف
▬ خودخواهی در روابط زناشویی
▬ آخرین متدهای زیبایی برای خانم ها